Gdzie lepiej oszczędzać na emeryture? IKE czy IKZE

Zastanawiałeś się może gdzie lepiej oszczędzać na emeryture? IKE czy IKZE. Kiedy wogóle jest dobry czas aby pomyśleć na swoją finansową przyszłością?

Gdzie lepiej IKE czy IKZE?

Mam nadzieje, że trafiłeś na mój blog Jak Pomnażać Oszczędności w wieku 20 + . W tym wieku bardzo mało ludzi myśli o swojej finansowej przyszłości i budowaniu kapitału. Chciałbym pomóc Tobie swoim doswiadczeniem budować bezpiecznie kapitał na bieżące potrzeby jaki i na czasy póżniejsze. Jeśli masz już 30+ to straciłeś pare lat oszczędzania. Mimo wszystko każdy wiek jest dobry by coś w finansowym życiu zmienić na plus.

Od jakiegoś czasu zastnawiam się gdzie lepiej oszczędzać na emeryture. Gdzie w pierwszej kolejności budować kapitał emerytalny. Korzystać z Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) czy może Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). A może zamiast wybierać na którym koncie budować oszczędności zrobić to na dwóch jednocześnie.

Porównajmy te dwa konta emerytalne

Porównajmy te dwa konta pod tym razem tylko pod kątem wypłaty zgodnie z uprawnieniami emerytalnymi. Jeśli oszczędzasz na emeryture na IKE masz prawo wypłacić pieniądze w wieku 60 lat. Jeśli odkładałeś na IKE przez okres ponad 5 lat i masz ukończone 60 lat masz prawo wypłacić swoje pieniądze bez podatku tzw. belki oraz nie płacisz podatku dochodowego.

Jeśli oszczędzasz na IKZE to wypłcisz pieniądze dopiero po ukończeniu 65 roku życia. Zapłacisz jedynie 10% zryczłtowanego podatku od całości zgromadzonego kapitału.

I które lepsze oszczędzanie

Więc gdzie lepiej oszczędzać na emeryture? W mojej opinii nie ma lepiej i gorzej. Należy założyć dwa konta emerytalne. Środki które planujesz oszczedzać podzielić na pół lub mniej więcej. Kwota oszczędzania nie jest istotna bardziej chodzi o systematyczność. Mając dwa konta emerytalne masz dwa zastrzyki finansowe jeden po ukończeniu 60 lat ( większa szansa że dożyjesz do 60 niż 65 więc już poczujesz swoje oszczędności) a następnie po ukończeniu 65 roku życia otrzymasz kolejny zastrzyk finansowy.

Dlatego, jeśli jesteś młodą osobą pomyśl nad tym, by z tego co zarabiasz odkładać trochę na potem. Ostatecznie w razie trudności finansowych będziesz mogł konta pozamykać.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: