Inflacja w górę , złoty w dół a stopy procentowe ?

Dziś otwieram finansową stronę na znanym polskim serwisie finansowym i co czytam? Mianowicie że inflacja zbliża się do dwóch procent a złoty jest już po 3,80 za dolara. Co się dzieje? Na tym samym portalu finansowym przeglądam komentarze w których można wyczytać zbliża się armagedon finansowy i inflacja będzie niczym tornado.

Według wielu ekonomistów właściwa inflacja w gospodarce to 2 % więc u nas można powiedzieć jest doskonale. Naszą inflacje buduje przede wszystkim wzrost cen  paliw rok do roku około 20%.  Na cenę ropy nie ma się najmniejszego wpływu. Dzięki wysokim cen paliw wpływa więcej środków finansowych do budżetu państwa stąd między innymi nadwyżka i większe wpływy z podatku vat.

Czy inflacja w naszym kraju będzie jeszcze większa? Prawdopodobnie przez jakiś czas tak będzie gdyż złoty sie osłabia. Ma to wpływ na cene towarów, które sprowadzamy z zagranicy. Jest też plus i to duży. Przy słabym złotym nasza gospodarka staje sie jeszcze bardziej konkurencyjna co wpłynie na wyższe PKB za III kwartał.

Kolejnym plusem będzie jeśli złoty utrzyma tendencje spadkową będzie olbrzymia wypłata dywidendy z NBP. Wzmocni to budżet Państwa.

A co z stopami procentowymi ? Jako osoba która posiada kredyt mieszkaniowy marzy mi się , by nie podnosili stopy procentowej a wręcz odwrotnie aby ją jeszcze o te 0,25 p.p obniżyli. Czy jest to możliwe w obecnej sytuacji ? Myślę, że nie gdyż wokół naszego Państwa i na świecie jest tendencja do podnoszenia stóp procentowych. Działania innych banków krajowych powodują presję na RPP.

Podsumowując inflacja poleci w górę , złoty się będzie osłabiał a stopy procentowe w tym roku pozostaną bez zmian. Jeśli inflacja przyhamuje w przyszłym roku  to nadal będziemy sie cieszyć niskimi stopami procentowymi. Cieszyć się będą tylko ci co żyją na kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *