Jak budować oszczędności? Takich pytań Polaków będzie dużo więcej

Dziś przeglądając codzienne informacje medialne przekonuje się, że temat jak budować oszczędności jest, był i będzie zawsze aktualny. Jak pomnożyć pieniądze aby mieć dobry kapitał na lata seniora? Jak budować oszczędności by w czasie emerytury mieć wystarczająco środków finansowych?

Na moim blogu jak pomnażać oszczędności będę dzielił się wskazówkami jak budować oszczędności z tego co dziś masz w swojej kieszeni. Czytając poranne informacje finansowe zauważyłem jeden ciekawy artykuł na temat filarów emerytalnych. Wyszczególnione zostały filary Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) , Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego(IKZE) oraz nadchodzące Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Budowanie oszczędności powoli będzie zakotwiczać się w ogólnej świadomości Polaków, również i Twojej.

Im wcześniej zadasz sobie pytanie jak budować oszczędności tym więcej oszczędności będziesz miał potem. Również Twoje dzieci i wnuki będą miały łatwiejszy start gdyż odziedziczą po Tobie to co ty wypracowałeś swoją dobrą postawą oszczędzania. Twoje mądre podejście do finansów zostanie nagrodzone lepszym startem Twoich dzieci.

Polacy się bogacą. Taka informacja wynika z statystyk którymi bombardują nas media. W 2018r i 2019r PKB ma być powyżej 4% a to oznacza, że będziesz zarabiał więcej. W czasie prosperity PKB stopy procentowe mają być bez zmian co daję dodatkowy bodziec większych finansowych obrotów tzw. akcja kredytowa.

Jeśli jesteś statystycznym Polakiem w pewnym momencie zaczniesz zastanawiać się jak pomnażać oszczędności? Co robić z pieniędzmi które dziś zarabiasz by budować osczędności na potem? Jak robić to bezpiecznie?. Blogi finansowe takie jak mój czy podobne będą coraz częściej odwiedzanie przez internatów. Jako Polacy będziemy stawać się zamożniejszym narodem.

Prosty przykład. Załóżmy, że odkładasz 50zł mc na IKE przez okres 30 lat. Zakładając że kapitalizacja odsetek jest roczna i wynosi 3%. Po 30 latach kwota uskłada wraz odstekami wynosi  około 29000. W założeniu przyjąłem 1% inflacji oraz w tym przypadku coroczna dodatkowa wpłata na konto w wysokości inflacji.To jest kwota na PLUS dla Ciebie. Jeśli natomiast wpłacałbyś 100zł mc Twoja kwota urosłaby do ok. 59000 zł. Jeśli tą kwotę 59000zł wypłaciłbyś z IKE a następnie wpłacił na lokatę w wysokości 3% otrzymywałbć ponad 100zł miesięcznie do do swojej emerytury.

Dobrze będzie jeśli przed upływem 30 roku życia będziesz miał możliwość zatanwoić się nad budowaniem oszczędności. Myślę, że dziś w dobie informacji młodzi ludzie częściej myślą o finansach na przyszłość niż nasi dziadkowie.

3 komentarze

 1. Witek pisze:

  Zgadzam się z poruszonym tutaj problemem w 100%.
  Kilka lat temu (w 2011) zacząłem spisywać wszystkie wydatki i przychody, zacząłem to robić po to, aby zwiększyć swoją świadomość finansową.
  Było mi to potrzebne do określenia, na co idą zarobione pieniądze, bo robienie raportu „z grubsza” zawsze powodowało duże braki, duże rozbieżności. Zawsze miałem mniej w portfelu, niż wychodziło to z oszacowań.
  Z racji tego, że zacząłem zbierać na mieszkanie, potrzebowałem wiedzieć na co i ile wydaję, chciałem wiedzieć gdzie uciekają pieniądze.
  Kluczem do sukcesu była ewidencja wydatków i przychodów, po pierwsze dowiedziałem się, na co wydaję najwięcej a po drugie znalazłem miejsca, w których mogłem coś zaoszczędzić.
  Jeżeli chodzi o spisywanie najpierw zacząłem w zeszycie, potem w excelu a potem w programie, (tak przy okazji) polecam program Finanse domowe 2 https://www.finansedomowe2.pl/.
  Po 6 latach osiągnąłem cel, kupiłem mieszkanie za gotówkę a od roku systematycznie odkładam „na później”, na starość, na emeryturę, na różne nieprzewidziane sytuacje życiowe.
  Ogólnie rzecz biorąc, bez dobrej świadomości finansowej nie osiągnąłbym celu.
  Inna sprawa to wysokość zarobków, jeżeli zarobki są tak niskie, że ledwo starcza od wypłaty do wypłaty to trudno mówić o jakimkolwiek oszczędzaniu. Jeżeli ktoś zarabia tyle, że nie ma dla niego znaczenia na co wydaje, to świadomość finansowa nie jest mu potrzebna. W Polsce większość przeciętnych zjadaczy chleba mieści się między jedną a druga grupą, tak mniej więcej po środku, zatem nauka modrego oszczędzania powinna być wprowadzona już w szkole. Wówczas Polacy byliby bogatym narodem, nie byłoby kredytów, nie byłoby życia na kredyt i tylu stresowych sytuacji: czy będę mieć na kolejną ratę czy nie.

  • Jeśli chodzi o wysokość zarobków w Polsce to systematycznie średnia się podnosi co oznacza, że w pewnym momencie będziemy mogli oszczędzać na później. W kwestii 10 lat znacza część społeczeństwa będzie mogła odłożyć przysłowiowe 100 czy 200 zł nie odczuwając braku w swoim portfelu. Będzie to wynikać chocćy z płacy minimalnej, która jest co roku delikatnie podnoszona.

 2. Rafał W. pisze:

  Podejście do tematu z pewną widzą pozwala na lepsze rozeznanie się w temacie, a to chyba jest najważniejsze. Oszczędzanie, nawet małych kwot miesięcznie po roku pozwala zgromadzić ładne sumy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: