Kieszonkowe dla dziecka

Kieszonkowe dla dziecka może być dobrą nauką finansową na lata późniejsze. Dziś chciałbym napisać o budowaniu świadomości finansowej wśród najmłodszych. Jesteś rodzicem i zastnawiasz się może kiedy jest ten właściwy czas by zacząć dawać swojemu dziecku kieszonkowe. A może zastanawiasz się czy kieszonkowe dla dziecka jest właściwe? A może czy Twoje dziecko potrzebuje mieć swoje pieniądze?

Odpowiedź na te pytania według mojej opinii jest na TAK. Dziecko mając swój budżet może uczyć się zarządzania finansami. Jak jest odpowiednia kwota dla dziecka  i kiedy zacząć dawać kieszonkowe dla dziecka? Obserwując jak dziecko wydaje swoje pieniądze możesz mieć obraz tego co dla niego jest ważne.

Każdy lubi mieć poczucie, że ma swoje pieniądze i może sobie z nimi zrobić to co uzna za słuszne. Ważne by kiedy już zdecydujesz się dać swojemu dziecku kieszonkowe to by pozwolić mu wydać to na co ono uzna, że jest to mu potrzebuje. Jeśli Twoje dziecko za swoje kieszonkowe chce kupić np. 3 takie same zabawki bo uważa, że to jest mu potrzebne to warto mu na to pozwolić jednocześnie uświadomiając, że jeśli wyda na te zabawki na inne rzeczy może mu zabraknąć.

Uczenie dzieci świadomości finansowej może wpłynąć na jego późniejsze życie finansowe. Dziecko na początku może wydawać swoje pieniądze bez opamiętania lecz po jakimś czasie będzie zastanawiać się czy warto kupić tą zabawkę czy te czasopismo. Potem może nawet okazać się że dziecko uczy się swoje pieniądze oszczędzać. Będzie ono uczyć się, że pieniądze mają swój limit i jeśli wyda je na to co nie do końca potrzebuje moż ich zabraknąć wtedy kiedy naprawdę dziecko bedzie ich potrzebować.

Kieszonkowe dla dziecka mogą mieć dobry wpływ na jego przyszłe radzenie sobie z finansami. Jaką kwotę kieszonkowego dla dziecka należy powierzać? To zależy od zamożności rodziców oraz wieku dziecka. Kwota powinna być dostosowana do wieku dziecka i jego potrzeb .

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: