Więcej pieniędzy czy spożywam gorszą żywność ?

Więcej pieniędzy czy mniej wydaje np. na jedznie bo kupuję gorszej jakości produkty. Dziś chciałbym napisać wpis który przyszedł mi na myśl po wypowiedziach ZUS. Troche filozoficzny będzie ten wpis ale czasami i taki potrzebny.

Czytałem ostatnio w internecie, że sytuacja ZUS i FUS jest najlepsza od lat gdyż wpływa więcej pieniędzy z składek. Pomyślałem no super, może jednak i ja kiedyś dostanę emeryture ZUS bo jeszcze będzie istniał skoro jest tak dobrze w obecnym czasie. Następnie pomyślałem skąd jest taka dobra sytuacja? Pracuje więcej ludzi więc i składek więcej.

Myślę, że ta sytuacja przez krótki czas będzie taka super bo w końcu ZUS będzie musiał wypłacać emerytury i renty stosowanie do dzisiejszych zarobków a nie np. najniższą ponad 100O brutto wypracowaną kilkanaście lat wcześniej.

Przykład kiedyś ludzie zarabiali  średnio 3000 brutto więc ich nabyte prawo emerytalne wynosi około załóżmy 2200 – 2400 brutto. ZUS wypłaca takie pieniądze dziś. Za kolejne 10 lat ZUS bedzię musiał wypłacać emerytury od kwoty średnio ok 4500 brutto lub więcej.

Za 10 lat może byc trudniejsza sytuacja na rynku pracy więc będzie mniej dochodów pochodzących z składki a płacić trzeba będzie więcej emerytury co przyniesie kolosalne straty dla budżetu Państwa.

Czy można przyjąć, że ZUS jest w dobrej sytuacji? Nie wydaje mi się do końca, że tak jest. W obecnej sytuacji ma przez chwilę tzw. z górki ale trasa za jakiś czas powróci pod górkę.

Podobnie kupiliście kiedy produkt za 10 zł o wadze 100g. Dwa lata później kupujecie dokładnie ten sam towar za 10zł ale waży już 95g. Czy to oznacza, że macie to samo? Nie . Gdzieś ucięto wage co pozwoliło pozostawić cene to samą. Na zewnątrz wygląda jakby nic się nie zmieniło a może nawet było lepiej skoro przez dwa lata cena się nie zmieniła.

Inny przykład macie kwote 1000zł i kupujesz połwókę chleba wieloziarnistego za 3zł. Następnym razem kupujesz półówkę chleba mieszanego za 2,5zł. Robisz takie zakupy zamieniając dobre produkty na mieszankę co jakiś czas. Na koniec miesiąca widzisz w budżecie że zaoszczędziłeś 50zł. Mówisz i myślisz mam więcej pieniędzy. Czy to jest prawda? Tak masz więcej pieniędzy kosztem mniej jakościowo żywności. Czy faktycznie jest Tobie dobrze?

Mając czegoś więcej wcale nie oznacza, że faktycznie jest Ci dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *