Wibor 3 dlaczego wzrasta ?

Witam Was ponownie na moim blogu o finansach. Dziś będzie wpis na temat wiboru 3-miesięcznego czyli oprocentowanie na jakie banki w Polsce pożyczają sobie pieniądze między sobą. Dla tych którzy mają kupione mieszkanie na kredyt wahania wiboru 3 m są istotne. W naszych zawartych umowach z bankiem najczęściej stopa procentowa kredytu jest podwyższona o wartość tzw. wibor 3m.

WIbor 3 m – referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym. Wyznaczana jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki działające w Polsce, które są uczestnikami panelu WIBOR, po odrzuceniu wielkości skrajnych. Banki podają stawki oprocentowania (w ujęciu rocznym), po jakich są gotowe pożyczyć pieniądze innym bankom, o godz. 11:00 każdego dnia roboczego. Proces wyznaczania wartości WIBOR nazywany jest fixingiem WIBOR.” zaciągnięte z wikipedii

WIBOR jest transakcyjny, gdyż w ciągu 15 minut od publikacji indeksów ustalonych podczas fixingu uczestniczące w nim banki zobowiązane są do zawierania między sobą transakcji według stawek nie gorszych od zgłoszonych tego dnia.

W ostatnim czasie czyli marzec 2018 wibor 3 m wynosił 1,73% następnie bardzo szybko spadł do wartości 1,7%. Teraz obserwuje ten wskaźnik i widzę, żę na dzień dzisiejszy wynosi już 1,72 %.

Zobacz również: ” Jak pomnożyć 100 zł

Dlaczego Wibor 3 m wzrasta ? W mojej opinii dzieje się tak ponieważ w naszym kraju wartość inflacji wzrasta. Aktualnie wynosi inflacja oficjalnie 2%.  Analitycy finansowi spodziewają się, że inflacja nadal będzie wzrastać co za tym idzie Wibor może posuwać się do góry.

Mimo wszystko mam nadzieje, że sytuacja z inflacją się ustabilizuje. W mojej ocenie dla naszej polskiej gospodarki dobrze będzie jak jej wzrost będzie wynosił około 4% przez dłuższy czas zamiast jak teraz jest około 5%.

2 komentarze

  1. Władysław pisze:

    Przyznam szczerze, że wcześniej nie słyszałem o czymś takim, jak WIbor 3 m. Myślę, że będę musiał się tym zainteresować, ponieważ niedługo planuję taki kredyt wziąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *