Bezprowizyjne płatności kartą za granicą

Bezprowizyjne płatności kartą za granicą

Bezprowizyjne płatności kartą za granicą

 

Służbowe i wakacyjne wyjazdy zagraniczne często kojarzą nam się z koniecznością posiadania przy sobie gotówki, aby uniknąć wysokich opłat związanych z użytkowaniem karty płatniczej za granicą.

Istnieje jednak inny prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Coraz większością popularnością cieszą się konta walutowe oraz pakiety wypłat gotówki za granicą.

Dzięki tym rozwiązaniom możemy swobodnie podróżować po całym świecie i nie martwić się, że po powrocie, czeka nas niemiła niespodzianka w postaci obciążenia naszego rachunku bankowego wysokimi prowizjami za płatności zagraniczne.

Sprawdź, jakie 5 kroków powinieneś wykonać, chcąc bez obaw płacić kartą poza granicami kraju.

 

1. Bezprowizyjne płatności kartą za granicą – załóż konto bankowe z kartą

 

Większość z nas posiada już rachunki bankowe w złotówkach z wydaną do nich kartą płatniczą. Jeśli nie mamy karty, wyróbmy ją jak najszybciej.

Ta sama karta płatnicza, której używamy do konta złotówkowego, posłuży nam do płatności dokonywanych podczas zagranicznych wyjazdów z konta walutowego.

 

2. Załóż konto walutowe

 

Konto walutowe to już standardowe rozwiązanie dostępne w polskich bankach. Najpopularniejsze wśród klientów są konta w euro, funtach oraz w dolarach, choć możemy już założyć rachunek w kilkunastu różnych walutach.

Wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub osobiście w placówce banku.

Opłaty związane z prowadzeniem takiego rachunku są uzależnione od banku. W większości przypadków jednak jest ono darmowe lub wiąże się z symbolicznymi kosztami.

 

3. Podłącz kartę płatniczą do swojego konta walutowego

 

Teraz wystarczy już tylko powiązać posiadaną kartę Visa czy MasterCard z założonym właśnie rachunkiem w walucie obcej, aby móc swobodnie dokonywać płatności.

Nie wymaga to osobistej wizyty w placówce bankowej. Wystarczy bankowość elektroniczna lub aplikacja mobilna banku.

Logujemy się na swoje konto i dodajemy kartę z konta złotówkowego do walutowego w jednym prostym kroku.

 

4. Bezprowizyjne płatności kartą za granicą – zasil rachunek

 

Pamiętajmy, że aby móc dokonywać płatności zagranicznych bez prowizji, powinniśmy zadbać o to, by na naszym koncie walutowym znajdowały się środki.

Wymiany pieniędzy na euro, dolary czy funty, możemy dokonać za pośrednictwem bankowej wymiany walut, przelewając odpowiednią sumę z konta w złotówkach.

Możemy również wymienić pieniądze w kantorze internetowym lub w tradycyjnym i wpłacić gotówkę w placówce banku przed wyjazdem.

 

5. Płać bez obaw

 

Teraz już możemy cieszyć się bezprowizyjnymi płatnościami kartą za granicą we wszystkich punktach handlowych i usługowych.

Podczas dokonywania płatności nie musisz na terminalu wybierać waluty.

Transakcja zagraniczna zostanie wykryta automatycznie, a pieniądze zostaną pobrane z rachunku walutowego, a nie z konta w złotówkach.

Niestety posiadanie konta w walucie obcej nie zwalnia nas w większości przypadków z prowizji za dokonywanie wypłat gotówki w bankomatach za granicą.

Istnieje jednak sposób, który pozwoli nam zaoszczędzić również na tych opłatach.

Już za kilkanaście złotych miesięcznie możemy wykupić pakiet umożliwiający darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów przez 30 dni.

Wykupujemy go jednorazowo lub z automatyczną comiesięczną prolongatą.

To bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają na dłuższy okres i często korzystają z bankomatów.

Choć zostajemy obciążeni opłatą za taki pakiet, to jest ona znacznie niższa niż koszty prowizji związane z kilku lub kilkunastokrotnym skorzystaniu z bankomatu w innym kraju.

Konto walutowe i pakiety wypłat z bankomatu za granicą to bardzo wygodne i opłacalne rozwiązania, dzięki którym możemy sporo oszczędzić.

Jedyne, o czym musimy pamiętać, to aby na bieżąco monitorować stan naszego rachunku walutowego i zasilać je.

Jeśli nie będzie na nim środków lub kwota będzie niewystarczająca, a my zapłacimy kartą w sklepie, wtedy płatność automatycznie pieniądze zostaną ściągnięte z rachunku złotówkowego.

Natomiast my poniesiemy takie koszty jak opłata za przewalutowanie oraz prowizja.