Czy bycie eko się opłaca

Czy bycie eko się opłaca

Czy bycie eko się opłaca

 

Bycie eko, życie zgodnie z naturą, zero waste – to dziś najmodniejsze hasła. Wszędzie jesteśmy zachęcani do życia zgodnego z ekologią, słyszymy hasła o zanieczyszczeniu środowiska, o marnowaniu żywności itp.

Eko i moda eko nas osacza. A przecież dawniej, życie eko było sprawą oczywistą.

Po ogórki kiszone chadzało się ze słoikiem do warzywniaka, mleko sprzedawano w szklanych butelkach, które trzeba było zwrócić, a markowe reklamówki były towarem kolekcjonerskim.

Wielorazowe używanie opakowań było oczywistością. Dziś eko to moda, trend, ale przede wszystkim konieczność.

Niestety, mimo wielu kampanii prozdrowotnych i proekologicznych zbyt często słyszymy, że życie eko jest zbyt kosztowne i tylko wybranych stać na żywność bio i eko styl życia.

Pora obalić ten mit. W wielu przypadkach, po prostu opłaca się być eko.

 

Czy bycie eko się opłacaopakowania

 

Opakowania wielorazowego użytku, zwłaszcza foliowe reklamówki są dostępne w sklepach za opłatą. Nie zawsze jest ona mała, niektóre sieci spożywcze celowo zawyżają cenę opakowania, aby skłonić nas do ich wielokrotnego używania.

Nawet przy tych najtańszych, po 30 groszy za sztukę, jeśli założymy, że zakupy robimy raz w tygodniu, a do ich spakowania zużyjemy trzy torebki.

Łatwo obliczyć, że w skali roku mamy do czynienia z wydatkiem prawie 50 złotych.

Czy bycie eko się opłaca - oszczędzanie wody

 

Woda

 

Dostępna woda z sieci wodociągowych jest wielokrotnie badana i w niczym nie ustępuje źródlanej czy mineralnej kupowanej w sklepie.

Picie wody z kranu, zakładając, że wypijamy tylko jeden litr wody dziennie (a to zdecydowanie za mało!) przy średniej cenie 1 zł to bagatela 365 zł oszczędności rocznie.

Musimy tylko zainwestować w bidon wielorazowego użytku i uzupełniać zapas wody na bieżąco.

Oszczędzajmy papier

Czy bycie eko się opłacapapier

 

Naprawdę warto zastanowić się nad kupowaniem książek i przechowywaniem w domu papierowej biblioteki. Audiobooki i ebooki są nie tylko sporo tańsze, ale też nie zajmują miejsca. Zwróć uwagę, ile drzew możesz ocalić.

Ty nadal możesz cieszyć się lekturą. Pamiętaj także, że nie musisz drukować każdej wiadomości email czy informacji. Cyfrowe sposoby archiwizacji są dostępne i zapewniają dokumentom wystarczające bezpieczeństwo.

W trakcie porządków domowych rozważ rezygnacje z papierowych ręczników. Wielorazowe ściereczki sprawdzały się świetnie w domu Twojej babci i mamy. Czemu nie w Twoim?

 

Odzież

 

Markowa odzież jest nie tylko droga, ale przede wszystkim podlega trendom mody. Czy naprawdę konieczne jest nadążanie za każdą kolekcją? Kupując klasyki w dobrym gatunku zapewnisz dłuższe życie swojej garderobie.

Przy odrobinie zręczności nadasz swojej szafie super modny wygląd, nie wydając majątku. A przede wszystkim nie wyrzucając niepotrzebnych i słabych gatunkowo rzeczy.

Warto rozważyć zakupy odzieży używanej. Szczególnie praktyczne jest to w przypadku ubranek dla dzieci, które potrafią być bardzo kosztowne, a niestety wyjątkowo krótko posłużą naszym pociechom.

Sprawdź również artykuł, w którym wyjaśniamy czym jest tzw. green marketing.