Uwaga na kradzieże danych ze smartfonów

Uwaga na kradzieże danych ze smartfonów

Uwaga na kradzieże danych ze smartfonów

 

Funkcjonalność naszych smartfonów cały czas rośnie. Czasy, kiedy głównym zadaniem telefonu była komunikacja, już dawno minęły.

Obecnie w tym niewielkim urządzeniu zapisane są informacje dotyczące praktycznie każdej sfery naszego życia, od zdrowia po finanse.

Możliwość korzystania z tak wielu różnorodnych funkcji, jakie oferują smartfony, bardzo ułatwia nam życie.

Jednak ogrom prywatnych danych zapisanych w takim urządzeniu, w niepowołanych rękach może okazać się bardzo niebezpieczny.

Warto wiedzieć, czego przestępcy mogą dowiedzieć się o nas z telefonu i jak zabezpieczyć się przed kradzieżą poufnych informacji.

 

1. Kody oraz informacje biometryczne

 

W celu zabezpieczenia smartfona przed niepowołanym użyciem stosujemy różnego rodzaju środki zabezpieczające. Przede wszystkim kody PIN, wzory ekranowe i zabezpieczenia biometryczne w postaci linii papilarnych.

Z reguły wydaje nam się, że stosowane przez nas środki ostrożności, są w pełni wystarczające i nawet jeśli ktoś ukradnie nam telefon, to i tak nie będzie mieć dostępu do naszych danych.

Niestety jesteśmy w błędzie. Przestępcy specjalizujący się w branży telekomunikacyjnej i informatycznej opracowali skuteczne sposoby łamania takich zabezpieczeń.

Należą do nich między innymi akcelerometr do kradzieży haseł i PIN-ów, czy kradzież wzoru linii papilarnych. A nawet opracowanie uniwersalnego ich wzoru, który jak donoszą specjaliści, sprawdza się w 4% przypadków.

Wśród przestępców pojawia się coraz więcej osób trudniących się właśnie kradzieżą danych biometrycznych. Są wśród nich między innymi hakerzy kradnący wzory linii papilarnych na podstawie zdjęć.

Pamiętajmy, że po złamaniu zabezpieczenia i odblokowaniu smartfona, złodzieje zyskują bardzo szeroki dostęp do innych ważnych dla nas haseł i zaczynają je hakować.

Należą do nich choćby hasła dostępu do portali społecznościowych, maili, kont bankowych i wielu serwisów internetowych przykładowo platform sprzedażowych.

 

2. Zdrowie i aktywność fizyczna

 

Coraz więcej osób stara się prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. Ćwiczymy, biegamy, korzystamy z porad dietetycznych oraz zdrowotnych.

A zdarza się nawet, że za pośrednictwem naszego smartfona przesyłamy bezpośrednio do lekarza dane dotyczące stanu zdrowia (przykładowo w trakcie monitorowania ciśnienia czy rytmu serca).

Korzystamy z aplikacji, które zapisują informacje o trasach, którymi biegamy; miejscach, w których ćwiczymy; jedzeniu, które spożywamy i naszym stanie zdrowia.

Takie rozwiązania są bardzo wygodne, a nawet w wielu przypadkach pomagają ratować zdrowie lub życie. Nie zmienia to jednak faktu, że są to cenne dane, które w niepowołanych rękach mogą być niebezpieczne.

Większość z nas w ten chwili zapewne pomyślała „Co może mi grozić ze strony przestępców, jeśli poznają mój harmonogram ćwiczeń? Raczej nic takiego”.

A jednak wyciek takich danych może rodzić nieprzyjemne konsekwencje. Przykładowo złodziej może dowiedzieć się, w jakich godzinach najczęściej nie ma nas w domu, bo idziemy biegać lub ćwiczyć na siłowni.

Na tej podstawie można już z powodzeniem zaplanować włamanie do mieszkania lub kradzież samochodu.

 

3. Uwaga na kradzieże danych ze smartfonów – finanse

 

Nie jest przesadą stwierdzenie, że bankowość mobilna zrewolucjonizowała nasze finanse. Obecnie przy pomocy telefonu jesteśmy w stanie dokonać praktycznie każdej operacji finansowej.

Takie rozwiązania jak bankowa aplikacja mobilna, aplikacje do wymiany walut, elektroniczny portfel Google Pay czy wirtualna karta płatnicza, na co dzień bardzo ułatwiają nam życie.

Właśnie dane finansowe są dla cyberprzestępców najbardziej interesujące, ponieważ ich zdobycie otwiera drzwi do kradzieży naszych pieniędzy.

Nie lekceważmy więc takich spraw jak ustanawianie haseł i kodów dostępu do aplikacji finansowych na podstawie zasady tworzenia bezpiecznych haseł.

Warto też pamiętać o tym, by nie korzystać z aplikacji finansowych w miejscach publicznych, gdzie z łatwością ekran naszego telefonu mogą zobaczyć osoby postronne.

Niezbyt rozsądne jest również korzystanie z publicznych sieci wi-fi podczas wykonywania transakcji.

Więcej o podstawowych standardach bezpieczeństwa bankowości internetowej i mobilnej, można przeczytać w artykule na tej stronie.

 

Uwaga na kradzieże danych ze smartfonów – podsumowanie

 

Nie bójmy się korzystać z nowych technologii, jednak pamiętajmy, aby robić to w sposób rozsądny. Kradzież danych z telefonu może nieść za sobą daleko idące konsekwencje.

Pilnujmy naszego telefonu, ponieważ jest bardzo cenny, nie pożyczajmy go ani na chwilę niezaufanym osobom. Zabezpieczmy się też w razie jego kradzieży.

Przygotujmy sobie w kalendarzu lub na kartce numery telefonów i dane pozwalające w razie czego szybko zablokować dostęp do bankowości internetowej i wirtualnej karty płatniczej.

A w bardziej ekstremalnych przypadkach, nawet na skuteczne zablokowanie lub zniszczenie danych ze smartfona.