Jak zabezpieczyć swoje oszczędności
Każdy, kto systematycznie odkłada i inwestuje pieniądze, prędzej czy później staje przed dylematem, jak i gdzie je bezpiecznie ulokować.
Do wyboru jest wiele opcji – od tradycyjnych lokat bankowych, poprzez konta oszczędnościowe oraz obligacje skarbowe, po inwestycje w złoto lub nieruchomości.
Problem odpowiedniego zabezpieczenia swoich środków dotyczy zwłaszcza osób, które mają do zadysponowania wysokie kwoty pieniędzy.
Niezależnie od wybranej formy lokowania oszczędności, aby czuć się bezpiecznie i zminimalizować ryzyko utraty środków, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad lokowania nadwyżek finansowych.
1. Jak zabezpieczyć swoje oszczędności – pamiętaj o limicie BFG
Tej podstawowej zasady bezpieczeństwa powinni przestrzegać wszyscy, którzy posiadają ponad 100 000 euro oszczędności. Tyle właśnie wynosi wysokość kwoty gwarantowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
W praktyce oznacza to, że przykładowo, jeśli bank upadnie, to otrzymacie zwrot swoich środków w nim zdeponowanych do tej kwoty.
Nie warto więc być chciwym i niezależnie od warunków, jakie zaproponuje wam dany bank, lepiej jednak trzymać się na pojedynczym rachunku tego właśnie limitu.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy posiadamy wspólne konto na przykład z małżonkiem. W takim przypadku kwota ta liczy się podwójnie, czyli limit BFG obejmuje 2 razy po 100 000 euro.
2. Zakładaj oddzielne konta oszczędnościowe dla różnych promocji
Jeśli lokujemy oszczędności na koncie, warto podzielić swoje środki na dwa lub więcej kont oszczędnościowych. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również z powodów strategicznych.
Umożliwi to nam swobodne żonglowanie pomiędzy promocjami różnych banków, które pojawiają się cyklicznie i stawiają przed nami możliwości uzyskania większych zysków (przykładowo okresowe wyższe oprocentowanie dla nowych środków).
Jeśli w jednym banku pojawi się taka okazja, mamy możliwość szybkiego przekierowania tam swoich środków z innych kont na okres trwania promocji (na przykład na 3 miesiące).
Jednak tutaj również zachowajmy odpowiednie środki bezpieczeństwa i kierujmy się tą zasadą wyłącznie do wysokości kwoty gwarantowanej przez BFG.
3. Jak zabezpieczyć swoje oszczędności – ustanów pełnomocnictwa finansowe
Niestety nadal wiele osób zapomina o tej niezwykle ważnej kwestii. Posiadając znaczne oszczędności, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności życiowe, również te niekorzystne i zabezpieczyć swoich najbliższych na przyszłość.
Warto ustanowić w banku pełnomocnictwo zawierające dyspozycje na wypadek naszej śmierci. To, na kogo je ustanowimy, zależy wyłącznie od nas, może to być mąż lub żona, matka, siostra, ale również przykładowo przyjaciel.
Dzięki takiemu pełnomocnictwu, w razie naszego zgonu, procedury związane z przekazaniem naszych środków finansowych ulegają znacznemu uproszczeniu.
Nasi bliscy mogą w ten sposób uniknąć długich, trudnych i stresujących procedur sądowych z tym związanych. Pamiętajmy więc o tej niezwykle ważnej kwestii.
4. Nie mieszaj depozytów z pieniędzmi na bieżące wydatki
Ten błąd popełnia wielu początkujących inwestorów – najczęściej osoby, które nagle otrzymały znaczące środki finansowe.
Nie trzymajmy naszych depozytów, w tym samym miejscy co środków przeznaczonych na codzienne wydatki na życie.
Lepiej nie mieszać tych środków- to pozwoli uniknąć choćby problemów z nadmiernymi nieprzemyślanymi dużymi zakupami.
Rozsądnym rozwiązaniem jest również ustanowienie limitów transakcyjnych na kontach oszczędnościowych oraz odpowiednie zabezpieczenie kanałów dostępu do kont, na których trzymamy większe kwoty.
Jeżeli nie wiemy, jak to zrobić, warto wybrać się do banku i porozmawiać z doświadczonym doradcą klienta zamożnego, który zaproponuje nam podjęcie stosownych kroków.
Stosując tę proste i przejrzyste zasady zarządzania naszymi nadwyżkami finansowymi, zabezpieczymy się przed większością sytuacji, które mogłyby zaszkodzić naszym finansom.
Starajmy się być zawsze na bieżąco z promocyjnymi ofertami lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Wtedy pozwoli nam to nie tylko bezpiecznie zdeponować środki, ale również je pomnożyć.
Umiejętnie operując oszczędnościami, w dłuższej perspektywie czasowej możemy naprawdę sporo zyskać i znacząco podreperować domowy budżet.