Najczęstsze błędy podczas inwestycji na giełdzie

Najczęstsze błędy podczas inwestycji na giełdzie

Najczęstsze błędy podczas inwestycji na giełdzie

 

Większość ludzi traci pieniądze na giełdzie, a tylko tak niewiele zyskuje. Jak to postrzegają eksperci z branży i dlaczego tak się dzieje?

Spojrzenie maklera giełdowego na najczęstsze błędy inwestycyjne powinno pokazać, jak odpowiednio przygotować się do grania na giełdzie.

Jest to cenna wiedza zarówno dal początkujących jak i zaawansowanych graczy. Oto 10 najczęstszych błędów inwestorów zdaniem maklerów.

 

Najczęstsze błędy podczas inwestycji na giełdzie (1-5)

 

1. Brak wiedzy. Czyli najpierw pierwsza inwestycja powinna być następująca: zakup książki, a potem decyzje. Setki przeczytanych artykułów i książek pozwolą zmniejszyć ryzyko.

Po wiedzy idzie praktyka, czyli faktyczne decyzje oparte na merytorycznych i racjonalnych przesłankach. Często jednak zamiast wiedzy miejsce zajmują emocje – nie da się w tej kolejności.

2. Emocje. Dokonywanie nieracjonalnych wyborów, podejmowanie decyzji spontanicznie, nieustalanie planu. Za to wszystko można winić w nas nasze emocje.

3. Brak strategii. Jeśli nie ma strategii, to jest miejsce na emocje. Jeśli jest strategia, to nie ma miejsca na emocje, dlatego dobry plan to podstawa. Każdy makler giełdowy podkreśla jego fundamentalne znaczenie przy inwestowaniu.

Przygotowanie planu A i planu B, to kluczowe elementy przy tworzeniu strategii. Do tego cele krótko i długo terminowe. To wszystko pozwala zminimalizować straty.

4. Wiedza na temat zarabiania i giełdy z mediów. Wiadomości bywają przepełnione emocjami. Kiedy jest hossa, świat wydaje się piękniejszy i wszyscy są pozytywnie nastawieni.

Komentatorzy wszystko oceniają pozytywnie i zachęcają swoim zachowaniem do konkretnych decyzji, choć niebezpośrednio.

Optymizm wzrasta, ale kiedy nadciąga bessa, to nagle wszyscy stają się smutni. Maklerzy wciąż podkreślają – zostaw emocje na boku, lepiej zaczekaj zanim podejmiesz decyzję, nie słuchaj informacji medialnych.

 

Najczęstsze błędy podczas inwestycji na giełdzie (6-10)

 

5. Podstawowy błąd to błąd techniczny, czyli operowanie kwotami pieniędzy, a nie procentami inwestycji. Jeśli widzimy wysoką lub niską kwotę, dodatkowo w walucie którą bardzo dobrze znamy, pojawiają się emocje (każdy chce zarobić)!

Dlatego dużo łatwiej i skuteczniej operuje się na procentach, które nie są tak bardzo nacechowane emocjonalnie.

6. Kolejny techniczny błąd to kupowanie tanich spółek. Każdy chce kupić tanio, to naturalny proces, jednak niezbyt skuteczny, jeśli chodzi o giełdę.

W ten sposób można zbudować świetny portfel inwestycyjny złożony z potencjalnych przyszłych bankrutów. To tak jakby od razi stracić swoje pieniądze wraz z podjęciem decyzji.

Najlepiej przeanalizować rynek – kupić tanio, to nie zawsze w przyszłości sprzedać drogo i trzeba o tym po prostu wiedzieć.

7. Inwestowanie wszystkiego na raz. Nigdy nie inwestuj wszystkiego na raz. Podziel swój budżet inwestycyjny na kilka części, a dopiero wówczas, gdy osiągniesz już pewne sukcesy, zacznij inwestować dalsze fundusze.

Prosta droga do tego, aby skutecznie otrzymywać zyski z dalszych inwestycji. Jeśli stracisz wszystkie pieniądze od razu, to nie nauczysz się zbyt wiele, a kolejne inwestycje będą trudniejsze.

8. Analizy. Zbyt wiele analiz nie jest dobre. Czytanie o trendach również. To prowadzi znów do decyzji podejmowanych pod wpływem emocji.

Wiedza jest ważna, ale ważniejsza okazja inwestycyjna, która niekoniecznie pojawi się na wykresach i w analizach maklerskich.

9. Słuchanie nieomylny ekspertów. Maklerzy często widzą irracjonalne decyzje podjęte wówczas, gdy są one podparte opiniami ekspertów.

Czy ktoś już wspomniał, że giełda jest nieprzewidywalna? Eksperci to nie wróżbici i nie są w stanie zagwarantować z takiej działalności zysku nikomu i nigdy.

10. Lęk, strach, nerwy. Brak podstawowej świadomości, jak się zachowujemy, może wpłynąć na to, jak wiele strat poniesiemy. Psychika odgrywa tu ważną rolę. Warto najpierw poznać siebie, zanim poznamy giełdę.