Wspólne konto bankowe

Wspólne konto bankowe

Wspólne konto bankowe – dla kogo, jak działa?

 

Czy w efektywnym oszczędzaniu, może nam pomóc zwykły rachunek bankowy? Okazuje się, że tak. No może nie do końca taki “zwykły” – bo mówimy tu o wspólnym koncie bankowym.

Czym charakteryzuje się taki ROR? Kto może otworzyć konto dla dwojga i jakie są wady oraz zalety takiego rozwiązania?

 

Kto może założyć wspólne konto bankowe?

 

Zasadnicze pytanie – kto może założyć taki typ rachunku? Panuje stereotyp, że jest to tylko konto dla małżeństw. Nic bardziej mylnego!

Rachunek można prowadzić również jako konto dla pary bez ślubu.

Mało tego, współwłaścicielami takiego ROR-u, mogą być np. brat/siostra, kuzyn, rodzic lub osoba zupełnie z nami niespokrewniona (np. dobry przyjaciel).

Tutaj istnieją w zasadzie tylko dwa ograniczenia – takie osoby muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz być rezydentami podatkowymi tego samego kraju.

W praktyce wyklucza to ze współwłaścicielstwa osoby niepełnoletnie oraz ubezwłasnowolnione.

 

Konto dla dwojga – plusy i minusy

 

Skoro wyjaśniliśmy już kwestię tego, kto może założyć wspólne konto w banku, zastanówmy się jeszcze, po co w ogóle korzystać z takiej możliwości.

Jakie zalety posiada taki produkt? Jakie korzyści mogą odnieść klienci, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie? Czy konto dla dwojga ma jakieś wady?

Przede wszystkim – wspólne konto bankowe to opcja dla osób odpowiedzialnych i mających do siebie zaufanie.

W końcu będziecie mieć jednakowy dostęp do tych samych pieniędzy na koncie.

 

Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której jedno z was lekką ręką wydaje wspólną kasę, a drugie dowie się o takich “niespodziewanych” zakupach po fakcie.

Do tego dochodzi jeszcze (najczęściej) różnica w wysokości wynagrodzeń, które przelewacie do waszego wspólnego portfela.

Minusem takiego rozwiązania może być również to, że bierzemy odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania współwłaściciela (długi).

Mniej uciążliwym problemem może być również procedura korzystania z kredytu online, gdzie w formularzu trzeba podać dane tylko jednego kredytobiorcy.

 

A jakie są zalety posiadania wspólnego rachunku?

Takie konto nie ogranicza swobody w indywidualnym dysponowaniu środkami pieniężnymi żadnemu ze współposiadaczy.

Mają oni równy dostęp (każdy z posiadaczy może dysponować swoją kartą) do środków zgromadzonych na rachunku (przelewy, wypłaty/wpłaty w bankomatach/wpłatomatach/oddziałach).

Współdzielony rachunek to również łatwiejsza kontrola przychodów i wydatków. Dzięki szybkiemu wglądowi na saldo i analizie historii konta, możecie lepiej dbać o budżet domowy.

Posiadanie jednego ROR-u wiąże się również z oszczędnościami. W końcu koszty utrzymania jednego konta są (zazwyczaj) mniejsze niż koszty obsługi dwóch rachunków indywidualnych.

Warto jeszcze dodać, że wasze zsumowane wpływy sprawiają, że macie w banku większą wiarygodność i zdolność kredytową.

 

Wspólne konto bankowe a śmierć

 

Co w sytuacji, w której jeden z posiadaczy rachunku wspólnego umiera?

Tutaj banki stosują różne procedury. Taka sytuacja powinna być jasno sprecyzowana w samej umowie o prowadzenie rachunku, więc bezwzględnie trzeba do tego podpunktu zajrzeć.

Najczęściej będzie tak, że po okazaniu bankowi aktu zgonu, wszystkie środki zgromadzone na koncie przejdą na własność żyjącego współwłaściciela.

Może się jednak zdarzyć również tak, że bank zamrozi część pieniędzy na czas postępowania spadkowego.

 

Warto wiedzieć o tym, że po śmierci jednego ze współposiadaczy, wspólne konto bankowe nie jest przekształcane w rachunek indywidualny z automatu.

Pod względem formalnym, nadal jest to ROR współdzielony. Jeżeli więc chcemy korzystać z konta osobistego, należy takowe założyć (nowe).

 

Ciekawą kwestią może być również tzw. rozdzielność majątkowa. Od razu zaznaczmy, że nie jest ona przeszkodą do założenia konta dla dwojga.

Taki rodzaj rachunku może być bowiem prowadzony dla osób fizycznych, które niekoniecznie muszą być małżeństwem.

Jednakże w sytuacji, w której konto wspólne dzieli małżeństwo, posiadające wspólność ustawową, zgromadzone na rachunku środki pieniężne – również obejmuje wspólność ustawowa.

Ustanie wspólności ustawowej następuje po podpisaniu intercyzy, co powoduje przekształcenie jej na współwłasność ułamkową.

 

Gdzie i jak założyć wspólne konto w banku?

 

Konto wspólne można założyć w większości banków w Polsce. Wystarczy udać się do placówki wybranej instytucji i tam dopełnić wszelkich formalności.

Oczywiście należy ze sobą wziąć jakiś dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), który posłuży pracownikowi banku do potwierdzenia danych osobowych.

Co ciekawe, kilka banków oferuje także otwarcie konta dla dwojga przez Internet.

Jeżeli nie masz czasu na wizytę w oddziale i zależy Ci na otwarciu rachunku online, możesz założyć konto bankowe bez podpisywania umowy i bez wizyty kuriera.

Do tak otwartego rachunku osobistego, można potem dopisać współwłaściciela i przekształcić go w konto wspólne.